Siirry sisältöön
Temperamenttia! Sotilasylijohdon tunnehistoria - Äänikirja - Lasse Laaksonen

Temperamenttia! Sotilasylijohdon tunnehistoria

4,2 / 5(356 arviota)

KirjailijaLasse Laaksonen
ISBN9789528504207
Kesto12 tuntia
Julkaistusyyskuu 2025

Tietoa äänikirjasta

Kuinka tunteet ja persoonallisuus vaikut­ tivat päätöksentekoon kriisissä? Teoksen oppeja voidaan soveltaa myös nykyajan johtamisessa.

Tulistumista, alistumista ja kostamista. Sotilasylijohdon tunnereaktioista on kirjoitettu vähän. Esimerkiksi kenraalien myötäsukaisissa elämäkerroissa Mannerheimin luottomiehiä riittää, vaikka tosiasiassa hänen lähelle pääseminen oli hankalaa.

Sodan paineissa hermot kiristyivät herkästi, ja Mannerheimin suhtautuminen kenraaleihinsa saattoi muuttua pienestäkin ärsykkeestä. Kirjassa käsitellään Mannerheimia ärsyttäneitä, innostaneita ja järkyttäneitä persoonia uudesta tunnehistoriallisesta ja inhimillisestä näkökulmasta.

Teoksessa kirjoitetaan ”ihmiskasvoista historiaa” persooniin ja psykologiaan syventymällä. Teos antaa tietoa inhimillisten ja yksilöllisten piirteiden vaikutuksista johtamiseen, päätöksentekoon ja kriisinhallintaan. Tuloksia voidaan soveltaa yritysjohtamisesta poliittiseen vallankäyttöön ja sotilasorganisaatioihin. Aihe on enemmän kuin ajankohtainen.

Filosofian tohtori, dosentti Lasse Laaksonen on palkittu historiantutkija. Hän toimii dosenttina kolmessa eri yliopistossa. Laaksosen teos Viina, hermot ja rangaistukset – Sotilasylijohdon henkilökohtaiset ongelmat 1918–1945 oli ehdolla sekä Vuoden tiedekirjaksi että historiateokseksi.

Lisää äänikirjoja kirjailijalta Lasse Laaksonen

Äänikirjoja, joista saatat myös pitää